Māris Strazds
(Dzimis 1960.g.)
Jānis Ķuze
(Dzimis 1977.g.)
Kārlis Millers
(Dzimis 1977.g.)
Kontakti ar ornitologiem pirmo reizi uzņemti 1974. gadā, piedaloties ekskursijā uz Ķemeru tīreli. Pēc pam četras vasaras strādājis kā brīvprātīgais palīgs ekspedīcijā Engures ezerā, kur te strādājošo ornitologu, visvairāk Pētera Blūma iespaidā lielā mērā veidojies arī "putnu uztveres pasaules uzskats".
Beidzot studijas LU Bioloģijas fakultātē (1978-1983) no 1981. gada līdz 1990. gadam strādājis Latvijas mežierīcības uzņemumā kā ornitologs medību ierīcības grupā. Pēc valsts neatkarības atgūšanas nozīmīgākie darītie darbi ir projekta "Gandrs" vadīšana Latvijas dabas fondā (1990.-1996.g.), un darbs Latvijas ornitoloģijas biedrībā, kur strādā ar nelieliem pārtraukumiem kopš 1994. gada.
Pirmos mēģinājumus putnu fotogrāfēšanā sācis 1977. gadā Engures ezerā ar brāļa kameru (Fotosnaiper), mācoties fotografēšanas iemaņas no Viestura Klimpiņa. Kopš 1979. gada, sākot studijas LU, un pēc tam strādājot Latvijas mežierīcības uzņēmumā dažādu putnu dzīvotņu un ligzdu fotografēšana bija darba ikdiena, bet pašu putnu fotografēšana, galvenokārt laika un atbilstošas tehnikas trūkuma dēļ, tikai pirmās izdevības vaļasprieks. Arī tad, visbiežāk tas tika darits tikai lai dokumentētu kādu interesantu novērojumu. Šajā laikā tika izmantotas galvenokārt padomju ražojuma kameras Zenit-ET un vēlāk Zenit-19 ar objektīviem Tair-300, un Mir-11, dažu gadus arī Kijev 6S ar VDR ražotu objektīvu Sonnar 300. Neskaitāmos braucienos par Latviju šajā laikā uzkrāts milzīgs materiāls ar dažādu, atsevišķos gadījumos arī jau vairs neeksistējošu dabas objektu (visvairāk dažādu purvu un mežu) dokumentālām fotogrāfijām.
Pirmā nopietnākā kamera (Revueflex) iegādāta 1987. gadā (1989. gadā pārejot uz Ricoh X-RX), bet 1998. gadā, pirms brauciena uz Āfriku iegādāta autofokusa kamera Pentax ZX5, izmantojot galvenokārt objektīvu Sigma APO 135-400. Uz digitālo kameru (Canon EOS-1 D Mark II N) pārgājis 2007. gada janvārī, kopš šī brīža arī daudz nopietnāk pievēršoties tieši putnu fotografēšanai kā tādai.
Dzimis 1977. gadā. 2002. gadā beidzis LU Bioloģijas fakultāti, kopš tā laika galvenās darba vietas ir Ķemeru nacionālais parks un Latvijas Ornitoloģijas biedrība. Putnus fotografē kopš 1999. gada, kad tapušas pirmās nopietnākās fotogrāfijas – riestojošas gaigalas Lielupē pie Odiņiem. Šajā gadā uzbūvēts arī pirmais peldošais slēpnis gulbja formā, ar kuru ūdenī galvenokārt Kaņierī un Nagļu dīķos kopš tā laika pavadītas daudzas stundas. Galvenās foto intereses saistās ar meža un seklūdeņu sugām, aizraušanās – dažādas slēpņu konstrukcijas (peldošie slēpņi, dažādi kokos būvējamie slēpņi). Vairums putnu attēlu iegūti Ķemeru nacionālā parka teritorijā.
Publikācijas:
Attēli publicēti Latvijas un ārvalstu presē (piemēram, žurnālos “Outdoor photographer” un “Alula”) un virknē interneta mājas lapu. J. Ķuze ir viens no grāmatas “Ķemeru nacionālā parka putni” (2006, Rīga, Jumava) attēlu autoriem un redaktoriem.
Izstādes:
2003. Latvijas Dabas muzejs: “Putni Ķemeru nacionālā parka mitrājos”
2004. Jūrmala, Majori: “Putni pilsētā. Neiepazītā Jūrmala”
Interese par dabu un īpaši par putniem radās jau skolas laikā, kad sperti arī pirmie soļi fotografēšanā, izmantojot visvienkāršāko pieejamo kameru Smena. Tolaik galvenie fotogrāfiju objekti bija atrastās ligzdas un to saturs, jo nopietnākai fotografēšanai nebija piemērotas tehnikas.
Plašāku ieskatu tieši putnu fotografēšanā sniedza V. Klimpiņš 1990.–1991. gadā, vienlaikus izpalīdzot arī ar fototehniku. Tad putnu fotografēšanai tika izmēģināti visi aparāti, kas nonāca rokās, līdz beidzot iegādāta kamera Canon EOS 300, ar kuru fotografēts līdz 2001. gadam.
Pēc digitālās kameras Nikon Coolpix 4300 iegādes 2001. gada vasarā kā pirmais Latvijā uzsācis putnu fotografēšanu ar teleskopa un digitālās kameras palīdzību — digiskopēšanu. Ekipējumā vēl ietilpst KOWA TSN 821 teleskops ar 32x okulāru. Kameras savienošanai ar teleskopu izmēģināti dažādi speciāli adapteri, kas visi izrādījušies nekam nederīgi, bet labākās bildes līdz šim iegūtas, turot kameru pie okulāra ar roku (handheld). Kopš 2006. gada oktobra ekipējumā ir arī Canon EOS 30D ar Tamron 200–500 mm zūma objektīvu.